I’m speaking at the Aspen Ideas Festival: Health. I’ll be interviewed by Helena Bottemiller Evich of FoodFix from 9:00 to 9:50 a.m.. Topic: “Making sense of nutrition science.”
Food and Drink Examiner Eric Burkett sends this astonishing report from the school lunch front. The school system in Portland, Oregon asked Oregon State University to conduct a taste test to find out whether kids preferred local grass-fed beef to grain-fed beef of unknown origin. Results? The kids could tell the difference but were evenly split on preference.
BUT–the cost difference! Grain-fed beef = $17.11 per case (140 patties per case). Grass-fed beef = $44.85 a case (75 patties per case). If the weights were the same, this means the grain-fed = 12.2 cents per patty vs. 59.8 cents each for the grass fed. Is this really true?
If so, I can’t think of a better reason for some new farm policies.